con tel   (045) 637-20-29
con address 09108 , Київська область, м. Біла Церква, вул. Гризодубової, 84 а, e-mail: man_kyivskaobl@ukr.net
   

Михайло Петрович Драгоманов

Деталі
Драгоманов 1Михайло Петрович Драгоманов (1841, м. Гадяч – 1895, Софія) – визначний громадський і політичний діяч, представник української інтелектуальної еліти, якого з повним правом можна вважати ученим-енциклопедистом. Його наукова діяльність відзначалася багатогранністю – працював як філософ, історик, літературознавець, фольклорист, економіст. У 1859 – 1863 роках навчався на історико-філологічному факультеті Київському університеті Св. Володимира, де  у 1870 році захистив дисертацію на тему «Питання про історичне значення Римської імперії і Тацит» та отримав науковий ступінь магістра загальної історії. У 1873 – 1875 роках – доцент кафедри античної історії. 
 
Один із провідних діячів українського національного руху, активний учасник роботи Південно-Західного відділення Російського географічного товариства та Київської громади. У 1875 році був змушений виїхати за кордон через загрозу політичних переслідувань. Створив і редагував журнал «Громада» − перший сучасний український політичний часопис ХІХ століття,  що виходив у Женеві. У 1889 – 1895 роках – професор кафедри загальної історії Софійського університету. 
 
За словами Сергія Єфремова, Михайло Драгоманов належав до «апостолів правди і науки». Виступаючи на захист української мови та культури, різко засудив Емський указ Олександра ІІ та шовіністичну політику Російської імперії. Його ідеї, що мали загальноукраїнський характер, справили величезний вплив на подальший розвиток української суспільної думки, яка вступала на новий – політичний етап свого розвитку. Став одним з натхненників заснування першої української політичної партії (РУРП), створеної у 1890 році І. Франком та М. Павликом, однак намагався піднятися над вузькими партійними інтересами, стверджуючи пріоритет загальнолюдських культурних цінностей. Взірцем суспільного устрою М. П. Драгоманов вважав найбільш демократичні тогочасні    держави – Сполучені Штати Америки, Великобританію та Швейцарію. 
 
Як писав М. С. Грушевський, «на довгий час напрям українського руху пішов по рівнозначних сил трьох його осередків: київського, львівського і женевського. Місія Драгоманова з сього погляду зробила епоху в українськім житті». Багатогранна спадщина вченого, базуючись на засадах гуманізму та духовної свободи, продовжує залишатися актуальною і в умовах незалежної України ХХІ століття.  
 
   

Реєстрація учасників МАН  

reestr

   

Підготовчі курси  

Distant 2

   

123

   

ОСВІТНІ-ПРОЕКТИ-230x230

   

Фотогалерея  

   

Регіональні сайти  

map

   

123456789

   
© ALLROUNDER