Презентації виставки документів «Троянди й виноград Максима Рильського»

SAM 553319 березня виповнюється 120 років від дня народження видатного українського поета, літературознавця, перекладача, публіциста, громадського діяча Максима Тадейовича Рильського. До цієї визначної дати протягом тижня було організовано багато пізнавальних заходів для учнівської молоді. Один із найцікавіших заходів проведено в Державному архіві Київської області. 17 березня тут відбулось представлення екранізованої виставки сканованих копій архівних документів «Троянди й виноград Максима Рильського». На виставку завітало багато виданих діячів української культури. До заходу також долучались делегація учнів: членів Київської обласної малої академії наук учнівської молоді під керівництвом методиста Олени Леонідівни Фоміної та членів гуртка «Основи науково-дослідницької діяльності» зі своїм керівником Анною Олегівною Піроженко.

З урочистими привітаннями до присутніх звернулися директор Державного архіву Соф’я Арсеніївна Каменєва та заступник директора, головний спеціаліст архіву Галина Василівна Бойко. Вони представили почесних гостей заходу і ознайомили присутніх із структурою виставки. Основна частина архівних документів виставки була вперше представлена широкому загалу, зокрема, відомості про родовід Максима Рильського, початок його трудової діяльності, драматичні події в житті поета у 30-50 рр. ХХ століття.

Дуже змістовний виступ підготувала начальник відділу використання документів, кандидат історичних наук Ольга Миколаївна Бєлая, яка детально розповіла про три тематичні блоки виставки. Перший тематичний блок «Родовід поета Максима Рильського» присвячений родоводу дворян Рильських. Велику цікавість учнів викликав родинний герб і план родового маєтку Рильських в містечку Романівка. Другий блок - «Максим Рильський. Становлення» присвячений дитинству, юності та першим крокам самостійного життя поета, набуттю ним педагогічного досвіду у 1-й та 2-й трудових залізничних школах в м. Києві. Доповідач звернула увагу на документ, що підтверджує роботу Максима Рильського саме у 1-й трудовій залізничній школі, оскільки цей факт у відомих біографічних джерелах не висвітлений. Найбільш драматичним подіям у житті поета присвячений третій блок - «Життя і діяльність Максима Рильського у 30-60-ті рр. ХХ ст.». Розгортання цькування М.Т. Рильського, звинувачення його у націоналізмі у другій половині 40-х – на початку 50-х рр. висвітлено на підставі документів тодішніх партійних організацій. Разом з тим, перша половина 40-х років – період найбільшого творчого злету та оцінення праці М.Рильського, що знайшло відображення у невідомому широкому загалу документі – пропозиції щодо представлення його до нагородження медаллю «За оборону Москвы». Завершує показ екранізованих копій архівних документів рукопис книги М.Т. Рильського «Вечірні розмови», з правками редактора і самого автора, оригінал якого зберігається в Державному архіві Київської області.

Надзвичайно цікавим був виступ внука Максима Тадейовича Рильського – Максима Георгійович Рильського, відомого журналіста і голови благодійного фонду «Троянди й виноград». Максим Георгійович поділився своїми спогадами про знаменитого дідуся і презентував книгу «Максим Рильський – неокласик», а також зачитав декілька віршів з нової збірки. До слова також були запрошені вчені, які вивчають біографію і творчість Максима Рильського та видатні громадські діячі.

Захід пройшов у теплій і дружній атмосфері. Учні з великою цікавістю слухали розповіді знайомились з представленими на виставці оригіналами та копіями архівних документів, які відображають відомі та невідомі сторінки біографії видатного поета-неокласика Максима Тадейовича Рильського.

Більше фото>>