Лекторій-практикум «Нітрати у воді та продуктах харчування»

SAM 5160В останні десятиріччя все більшу увагу привертає до себе проблема отруєнь людей і домашніх тварин нітратами і нітритами. Причиною таких отруєнь є безконтрольне застосування добрив у приватних та колективних господарствах.

24 лютого 2015 року для учнів шкільного наукового товариства «Ерудит» Новосілківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Києво-Святошинського було проведено лекторій «Нітрати у воді та продуктах харчування». Даний лекторій організовано в межах виконання екологічного проекту «Дослідження нітратного забруднення довкілля». Керівник проекту – методист Малої академії наук учнівської молоді, вчитель хімії та екології Олена Леонідівна Фоміна.

Лекторій-практикум проводив Вадим Дмитрович Іщенко, кандидат ветеринарних наук, доцент кафедри фармакології і токсикології Національного університету біоресурсів та природокористування. У ході лекторію вчений розповів учням про перетвореннянітратів у навколишньому середовищі та в організмі людини. Нітрати – це солі нітратної кислоти, які є продуктом обміну нітрогеновмісних речовин будь-якого організму – тваринного чи рослинного. Через це «безнітратних» продуктів у природі не буває.Нітрати та нітрити завжди є у нашому раціоні і вони потрібні для нормального функцінування організму. Однак, надмірний вміст нітратів у харчових продуктах та питній воді може призвести до отруєння і виникнення гострої метгемоглобінемії. Рівень метгемоглобіну вище 50 % може бути смертельним. У менших концентраціях нітрати здатні викликати хронічну інтоксикацію. Тому дослідження нітратного забруднення довкілля залишається актуальним. Особливу увагу слід приділити нітратному забрудненню води. У питній воді вміст нітратів не повинен перевищувати 45-50 мг/л. За розрахунками, із водою доросла людина може вжити за добу до 70 мг нітратів, тому на харчові продукти залишається близько 250 мг.Найчастіше нітратами виявляються забруднені колодязі у сільській місцевості.

SAM 5079

SAM 5076

Після теоретичної частини лекторію на учнів чекала практична частина. Було відпрацьовано методику визначення нітратів та досліджено зразки води з різних джерел: бутильована вода, вода з крану, вода з бювету, вода з місцевих колодязів, вода з місцевого озера, сніг. Найбільше нітратів виявилось у воді з колодязів. Найменше нітратів – у бутильованій воді.

SAM 5090

SAM 5125

За результатами лекторію вирішено продовжити дослідження вмісту нітратів у місцевих водоймах та інформувати населення про рівень нітратного забруднення з метою попередження отруєнь нітратами.