Олександр Олександрович Боргардт

БоргардтОлександр Боргардт народився 3 лютого 1919 року біля станції Синельникове в родині професора біології. Походить зі швейцарського роду. Олександр Олександрович закінчив фізико-математичний факультет Дніпропетровського університету (1945). Працював у Донецькому фізико-технічному інституті НАН України імені О. О. Галкіна й на кафедрі теоретичної фізики фізфаку Донецького національного університету. У 1970 р. створив і завідував кафедрою біофізики фізфаку Донецького національного університету. У галузі фізики захистив докторську дисертацію — «Алгебричні методи в теорії частинок цілого спіна». Розвинув метод характеристик теорії поля, сконструював універсальний біостимулятор для нейрофізичних досліджень та електронний обчислювальний пристрій для статистичної обробки нейрофізіологічного експерименту. Окрім свого безпосереднього фаху - фізики, професор Боргардт активно цікавився літературою та історією, вільно володів кількома європейськими мовами. Останні 15 років він особливо плідно працював у царині есеїстики та культурології. Одна за одною вийшли його книги - "Бич Божий", "Дві культури", "Аналітична історія України" у трьох частинах. Остання праця вже встигла викликати помітний резонанс і жваве читацьке зацікавлення. Вона є чи не першою спробою аналітичного осмислення історичних фактів, подій та їхніх наслідків.
Все, що створене пером професора  Боргардта, відрізняється гостротою аналізу, скепсисом науковця і вірою патріота. Власне, О.Боргардт уособлював собою три поняття, реабілітуючи їхнє первинне, незамулене значення - інтелігента, науковця і патріота.  В архіві Боргардта залишається чимало невиданих праць: переклади з Ф.Г.Лорки, гостроактуальне дослідження "Мовне питання на Україні (трохи правди проти моря брехні)", численні статті та розвідки, якими пристрасний полеміст відгукувався на злободенні проблеми сучасності. 5 серпня 2002 року на 84-му році життя зупинилося серце Олександра Олександровича Боргардта - відомого науковця, есеїста, графіка, перекладача, культуролога.