Український внесок, український подвиг, українське бачення...

d0qimdhknSkЗвертаючись до теми Другої світової війни — теми, яка залишається вкрай болючою для українського народу, можна на перший погляд стверджувати, що вже все начебто сказано, все вивчено, все доведено. Але... ХХ століття до сьогодні нараховує чи не найбільше білих плям у дослідженні тих чи інших історичних подій. Не виняток й історія Другої світової війни, дослідники якої вже й у столітті ХХІ надають нам нові й нові факти — свідчення тих страхітливих подій.

Грунтовне обговорення цієї теми відбулося 5 травня 2017 року у приміщенні Бориспільського навчально-виховного комплексу "Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" імені Костянтина Могилка під час круглого  столу "Друга світова війна: український внесок, український подвиг, українське бачення", учасниками якого стали вихованці гуртка «Юний дослідник» Київського обласного комунального позашкільного навчального закладу «Мала академія наук учнівської молоді» (Керівник гуртка: Томенко Л.О.).

Першим для обговорення  стало питання «Офіційна пам’ять про Другу світову війну в Україні». Діти активно обговорювали інформацію, яку надали Трейтяк Богдан, Луців Анастасія, Русенко Віталій і зробили висновок, що національна пам’ять про Другу світову війну є надзвичайно стабільною — вона практично не залежить від того, яка політична сила приходить до влади. Адже українська земля як ніяка інша постраждала від фашистської навали. Тисячі знищених міст і сіл, 10 мільйонів жертв, підірвана економіка — все це лягло важким тягарем на душу й плечі українського народу. Війна стала страшним лихом. Вона не має права повторюватися на нашій землі в тій чи іншій формі, бо головна цінність — це життя. Але пам’ять про ту трагедію повинна жити вічно.

Другий частина круглого столу мала назву «Невідома Друга світова війна». Столбов Денис, Трохимчук Софія, Степанов Олександр висвітлили  позицію української влади щодо ставлення до Другої світової війни протягом останніх 20-ти років і дійшли висновку, що ця позиція  носила на собі відголосок радянського міфу про Велику Вітчизняну війну. Оскільки саме за війною Радянського Союзу з Німеччиною в національній пам’яті закріпилася назва «Велика Вітчизняна війна». Протягом кількох десятків років радянська влада закріплювала цю назву та свою версію перемоги. Керівництво незалежної української держави вирішило не згортати цей міф, а використати його задля сприяння консолідації суспільства. Зокрема, термін «Велика Вітчизняна війна» закріпився у нормативних документах, а саме, в Законі України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років» від 20 травня 2000 року № 1684-ІІІ, Указах Президента України В. Януковича, Л. Кучми, наказах міністерств та ін. Саме з часів Л. Кучми бере свої витоки законодавче закріплення вшанування подій Другої світової війни в незалежній українській державі. Зокрема, від того часу визначені законодавчими актами День скорботи (22 червня), День партизанської слави (22 вересня).

Однією з ключових тем круглого столу стало також обговорення системи німецьких таборів для радянських військовополонених на території України (1941 — 1944 рр.). Закінчився захід флешмобом учасників «Нам є що захищати».Круглий стіл залишив багато місця для роздумів. Він ще раз підтвердив, що дослідження тих трагічних сторінок історії залишається актуальним.