Традиції писанкарства в Україні

SAM 0994Великдень – найвизначніше християнське свято на честь воскресіння Ісуса Христа. У народному побуті українців Великдень має багато елементів язичницької весняної ритуалістики: випікання обрядового хліба, фарбування яєць, ігри й розваги молоді, вшанування предків, аграрно-магічні обряди тощо. 26 квітня 2016 року для учнів-членів наукових товариств МАН було проведено Майстер-клас з виготовлення писанок «Традиції писанкарства в Україні».

Захід проходив на базі Новосілківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Києво-Святошинського району. Метою зазначеного заходу було відродження, збереження українських народних традицій щодо виготовлення писанок, великодніх атрибутів декоративно-ужиткового мистецтва; сприяння забезпеченню освітньо-культурних потреб учнів, створення умов для їх творчого і духовного розвитку; виявлення і підтримки талановитої та обдарованої учнівської молоді; залучення широкої громадськості до збереження культурної спадщини українського народу.

На початку заходу Олена Леонідівна Фоміна, методист Київського обласного відділення малої академії наук учнівської молоді  ознайомила учнів з символами писанкарства. Писанка – це важливий атрибут Великодня. В своїй символіці писанка поєднала давнину дохристиянських часів, наше сьогодення і віру у вічність. Тому, готуючись до гідної зустрічі Пасхи, українці пишуть писанки. Олена Леонідівна розповіла учням про традиційні символи, які зображують на писанках: сорок клинців, рослинні і тваринні символи, геометричні орнаменти та інше. Фантазія народу воістину невичерпна, коли йдеться про візерунок для писанки. Цікаво те, що деякі з цих зображень і узорів характерні тільки тій чи іншій місцевості. Щоб зробити писанку, треба мати писачок, свічку та природні або анілінові фарби. Писанки дарувалися на знак побажання добробуту, удачі, радості. Вони символізували любов та єднання.

Писанка – це не просто сувенір чи народна мініатюра, адже вона несе в собі високий заряд енергетики. Її писали лише в доброму настрої та з добрими побажаннями, щоб подарувати іншим на щастя, на здоров’я, на багатство, вкладаючи в це душу. З прадавніх віків в нашому народі й досі зберігається вислів обережного ставлення до писанки: “носитися з чимось, як з писанкою”. Колись писанки писали цілу Весну, тепер — лише перед Пасхою.

Добігають останні дні, що наближають світлий Великдень – час весняного оновлення природи і очищення людських душ, тож цього дня учні та викладачі ознайомитись з технікою писанкарства та виготовили писанки для себе та на подарунки близьким та друзям.