Засідання круглого столу «Ідеї Іллі Ілліча Мечникова та розвиток сучасної медицини та біології»

SAM 6741Якщо ми повернемось подумки на сторіччя або дещо більше назад, туди, де закладались підвалини сучасної біології та медицини, то зустрінемо там групу постатей, які добре знайомі кожній культурній людині: це Чарльз Дарвін, Луї Пастер, Роберт Кох, Пауль Ерліх та інші відомі вчені. Але сьогодні ми згадуємо українського вченого, який зробив неймовірно великий внесок у розвиток біологічних наук - це Ілля Мечников. Саме сьогодні, 15 травня, виповнюється 175 років з дня народження цього видатного вченого. До цієї дати на базі Новосілківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів для учнів-членів Київського обласного відділення малої академії наук учнівської молоді було проведено круглий стіл «Ідеї Іллі Ілліча Мечникова та розвиток сучасної медицини та біології».

З вступним словом до учасників заходу звернулась методист Олена Леонідівна Фоміна, яка ознайомила учнів з планом роботи круглого столу та представила до уваги слухачів презентацію «Біографічні відомості про видатного українського вченого Іллю Ілліча Мечникова».

Ілля Ілліч Мечников народився 15 травня 1845 у маєтку Панасівка в селі Іванівка Харківської області в дворянській родині. Батьки Мечникова були дуже освідченими людьми. З дитинства Мечников цікавився мікроскопією, читав багато природничо-наукової літератури, відмінно вчився. У віці 18 років захистив кандидатську дисертацію, а у 23 роки – докторську. Коло його наукових досліджень було досить широким: роботи з зоології, ембріології, порівняльної анатомії, захисту рослин. Одного разу, коли Мечников спостерігав під мікроскопом за клітинами личинки морської зірки, йому прийшла в голову думка, що ці клітини, які захоплюють і перетравлюють органічні частки, не тільки беруть участь в травленні, але і виконують в організмі захисну функцію. Ці клітини Мечников назвав фагоцитами, а саме явище - фагоцитозом. Подальші 25 років життя він присвятив розвитку фагоцитарної теорії імунітету. Для цього він почав вивчення запальних процесів, інфекційних захворювань та їх збудників - патогенних мікроорганізмів. «До цього зоолог - я відразу зробився патологом», писав Мечников. Він довів, що фагоцитоз відіграє важливу роль при запаленні, загоєнні ран, як фактор неспецифічного клітинного імунітету. В 1908, Мечников спільно з Ерліхом, за роботи по імунітету отримав Нобелівську премію.

У засіданні круглого столу взяла участь науковий співробітник відділу молекулярно-діагностичних досліджень Національного університету біоресурсів та природокористування Людмила Мар’янівна Іщенко. Тема доповіді: «Сучасні методи дослідження запальних процесів та інфекційних хвороб». Науковець розповіла учням про один з найсучасніших методів досліджень – полімерну ланцюгову реакцію (ПЛР). ПЛР - це комплементарна добудова ДНК-матриці in vitro в присутності фермента термостабільної ДНК-полімерази із чотирьох дезоксинуклеотидтрифосфатів, які є структурними компонентами будь-якої ДНК, і коротких олігонуклеотидних затравок (праймерів). Цей метод використовують в багатьох галузях: для діагностики інфекційних захворювань; для діагностики генетичних захворювань; для встановлення батьківства, ідентифікації особистості; для аналізу викопних залишків; в криміналістиці; в детекції ГМО.

Велику цікавість викликали виступи юних науковців, членів шкільного наукового товариства «Ерудит» та вихованців Києво-Святошинського районного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді: Романи Гаврись, Катерини Ребенко, Марії Куропій, Ольги Приходько, Дарини Громової та Віталіни Іщенко. Вже наступного тижня (19-21 травня) ці учні будуть представляти свої науково-дослідницькі роботи у Всеукраїнських конкурсах «Юний дослідник» та «Проектування та винахідництва еколого-натуралістичного напряму».

Захід пройшов у теплій і дружній атмосфері. Всі учасники круглого столу отримали багато цікавих ідей та порад для своїх подальших наукових досліджень.

Більше фото >>