Концепції національної пам’яті українського народу про Другу світову війну

DSC055636 травня 2015 року на базі Бориспільського НВК «Гімназія «Перспектива» учасниками гуртка Малої академії наук учнівської молоді «Пошук» було проведено науково-практичну конференцію на тему «Концепції національної пам’яті українського народу про Другу світову війну».

Керівник гуртка − учитель історії Хахуда Світлана Володимирівна окреслила мету та завдання конференції. Відмітила, що Друга світова війна була найбільшою з воєн та найжорстокішою за всю історію людства, сформулювала основні напрямки національної пам’яті українського народу про наслідки цієї війни:
1. Демографічні втрати населення.
2. Матеріальні збитки.
3. Морально-психологічні та соціально політичні зміни в українському суспільстві.
Війна продемонструвала безжальне ставлення сталінської системи до свого народу. Демографічні втрати населення України для повноти і правдивості формування національної пам’яті слід розглядати і в контексті звірств окупантів, і відступаючих частин НКВС. Але найважливішим завданням є збереження пам’яті про героїзм українського народу. Ця тема була розкрита у виступах гуртківців:
1. «Історія однієї нагороди»(Зайцева Юлія).
2. «Злочини фашистів на Бориспільщині»(Чорнобай Аліна).
3. «Голокост в Україні»(Самойленко Людмила).
Один з найвагоміших аспектів взаємозв’язку історичної та національної пам’яті в історії Другої світової війни − це рух Опору. Націоналістичну течію цього руху розкрила у своїй доповіді «Роль ОУН-УПА у Другій світовій війні» Рівна Катерина. Але для цілісної концепції Другої світової війни та формування національної пам’яті необхідно не забувати героїзм радянських партизанів,що діяли на території окупованої України. Це питання було розкрито у виступі «Партизанський рух − складова частина прорадянської течії руху Опору в Україні» Лесюком Ярославом. Основні концепції національної пам’яті про Другу світову війну передбачають аналіз висвітлення основних подій війни в науковій літературі, а також розвінчання фальсифікацій, упереджених тверджень, викривлення історичної правди про війну. Ця тема була висвітлена у розповіді Бугайчук Тетяни «Міфи другої світової». Про маловідомі сторінки війни цікавими були доклади Куника Андрія «Курйозні випадки періоду Другої світової війни» та Лехана Андрія «Найгучніші диверсії Другої світової».
Виступи учасників конференції сприяли формуванню в учнів глибокої вдячності за героїчний подвиг ветеранів, допомогли з’ясувати основні питання в оцінці подій війни. Конференція сприяла тому, що учні дійшли висновку про те, що сформувати національну пам’ять українського народу про Другу світову війну неможливо без тісного взаємозв’язку та опори на історичну правду, якою б вона не була.

Бльше фото>>